Gipszmodell-készítő szakmairány

2020. szeptember 1-től bevezetett szakmai oktatatásban:

Szakma azonosító száma és neve:

4 0214 16 04 Kerámia- és porcelánkészítő (Gipszmodell-készítő)

A KÉPZÉS MEGKEZDÉSÉNEK SZÜKSÉGES FELTÉTELEI

Iskolai előképzettség: alapfokú iskolai végzettség vagy érettségi végzettség.

Szakmai előképzettség -
Előírt gyakorlat -
Egészségügyi alkalmassági vizsgálat szükséges
Pályaalkalmassági követelmények szükségesek

Ágazati vizsga: a 9. évfolyam végén vagy 2 évfolyamos képzés esetén az első félév végén.

Az iskolai rendszerű képzésben az egybefüggő szakmai gyakorlat időtartama:

3 évfolyamos képzés esetén a 10. évfolyamot követően 140 óra,
2 évfolyamos képzés esetén az első szakképzési évfolyamot követően 160 óra.

A SZAKMAIRÁNY MUNKATERÜLETÉNEK RÖVID LEÍRÁSA

A gipszmodell-készítő üzemekben, porcelángyárakban vagy saját vállalkozásban végzi szakmai tevékenységét. A gipszmodell – készítő  kerámia-porcelán anyag- és gyártásismerettel, gipszes technológiai tudással rendelkező  szakember, aki szakmai igényességgel valósítja meg a kerámiaporcelángyártás különböző  területein adódó gipszes feladatait.

Munkavállalóként, szakmai tapasztalatai alapján egyszerű  és bonyolult gipszmodelleket, pozitív gipszmintákat és munkaformákat, sokszorosító formákat készít – a termék gyártástechnológiai követelményeinek megfelelően – finomkerámiaipari dísztárgyakhoz, szerviz edényekhez, figurákhoz, plasztikákhoz, épületkerámiához, egyéb egészségügyi és elektromos szigetelő gyártmányféleségekhez. Gipszformákba különböző  ornamentikákat gravíroz. Önálló vállalkozóként kialakítja munkafeltételeit, megrendelést vesz fel, költségkalkulációt készít, beszerzi a szükséges alap- és segédanyagokat, gipsz modellt és formát készít, a feladattól függően egyeztet a kerámia-porcelán gyártóval. A munkatárgyak gyártásához szükséges műszaki- és technológiai dokumentációt készít és használ.

A SZAKMÁVAL RENDELKEZŐ SZAKMAIRÁNYÁNAK MEGFELELŐEN KÉPES

• munkavállalóként vagy vállalkozóként figyelemmel kísérni a gazdasági és jogi feltételek változásait
  • megrendelést felvenni
  • kialakítani a munkafeltételeket